2021’de S-500’ün hizmete girmesi bekleniyor

S-500’ün seri üretim teslimatlarının 2025’te başlaması planlanıyor.

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Alexei Krivoruchko, Rusya’nın son teknoloji ürünü S-500 karadan havaya füze / anti-balistik füze sisteminin denemelerini tamamlamayı ve 2021’de hizmete sokmayı planladığını söyledi. Krasnaya Zvezda gazetesi Çarşamba günü yayınlandı.

Krivoruchko, “Önümüzdeki yıl, denemelerin tamamlanması ve S-500 füze sisteminin ve metre dalga boylarında çalışan Voronezh radarının hizmete sunulması planlanıyor” dedi.

Daha önce, yetkili S-500’ün seri teslimatlarının 2025’te başlaması planlandığını söyledi.

Rusya, önümüzdeki 25 yıl içindeki operasyonları göz önüne alınarak S-500’ü geliştiriyor. Batı medyasının bildirdiği gibi, yeni Rus füze sistemi hedefi şu anda hizmette olan herhangi bir füze sisteminden 80 km daha uzun olan 481,2 km menzilden vurdu.

Uzun menzilli radarlar erken uyarı sisteminin bel kemiğidir. Kıtalararası balistik füzeleri (ICBM) tespit ederler ve uçuş yörüngelerinin çoğunu izlerler. Radarlar, verileri, füze yakalama için uygun bir mesafede olduğunda ateşleyen füze savunmasına iletir.

Rus erken uyarı radarlarının Voronezh ailesinin üç seçeneği vardır: Voronezh-M (metre bandı), Voronezh-DM (desimetre bandı), Voronezh-SM (santimetre bandı). Üç radar tek bir sistemde çalışır. Metre radarları en uzun menzile sahiptir. Desimetre ve santimetre istasyonları hedef parametreleri belirler ve daha doğru yazılır. Yedi Voronezh radarı şu anda Leningrad, Kaliningrad, Irkutsk, Orenburg, Krasnodar, Krasnoyarsk ve Altay bölgelerinde savaş görevinde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu