ABD Ordusu, M109 Obüslerini Değerlendiriyor

M109 kundağı motorlu obüs

ABD Ordusu şu anda M109A6 Paladin kundağı motorlu obüslerin yükseltilmiş bir versiyonunu değerlendiriyor.

Yakın tarihli bir hizmet haberi açıklamasına göre, 1. Tabur 125. Saha Topçuları’na atanan ABD Ordusu Askerleri, M109A6 Paladinleri ile birliğin obüslerinde yapılan yükseltmeleri doğrulamak için canlı ateş gösterisine ev sahipliği yapıyor, 9 Ocak 2021, Camp Ripley’de, yakın tarihli bir hizmet haberi açıklamasına göre.

155 mm M109 kundağı motorlu obüsler ilk olarak 1962’de Sovyet ağır topçularının ve roketlerinin toplu ateş taktiklerine dayanabilecek bir zırhlı mobil topçu biçimi olarak tanıtıldı.

BAE Systems tarafından üretilen obüsler, M109 top topçu sistemi için önemli bir yükseltmedir. Otomatik bir yangın kontrol sistemi, navigasyon sistemi, iklim kontrollü NBC koruması, hidrolik sistem ayrımı ve güvenli ses ve dijital iletişim özelliklerine sahiptir.

Servis ayrıca M109A7 adlı Paladin obüslerinin yeni bir versiyonunu da kullanıyor. Zırhlı Tugay Savaş Ekipleri için birincil dolaylı ateş destek sistemidir. Bir Paladin M109A6’nın mevcut ana silahını ve kabin yapısını kullanır ve aracın şasi bileşenlerini Bradley aracında ortak olan modem bileşenleriyle değiştirir. İyileştirilmiş kasa yapısı, ABCT’deki mevcut sistemlerle daha fazla süreklilik ve ortak kullanım sağlar ve eski bileşenleri değiştirerek operasyonel sürdürülebilirlik maliyetlerini düşürür.

M109 (kundağı motorlu obüs) Hakkında

M109, ABD yapımı 155 mm’lik kundağı motorlu bir obüstür. İlk olarak 1960’larda hizmete girmiş olup birkaç kez yükseltilmiştir. M109 ailesi, Batı Yarımküre ülkelerinin zırhlı ve mekanize piyade tümenlerinin manevra tugaylarının en yaygın dolaylı-ateş destek silahıdır.

M109’un altı mürettebatı bulunmaktadır: bölüm komutanı, şoför, topçu, yardımcı topçu ve iki mühimmat yükleyici. Topçu topu sola veya sağa doğru hareket ettirir, yardımcı topçu topu yukarı ve aşağı doğru hedeflemektedir. M109A6 Paladin’in ise komutan, şoför, topçu ve mühimmat yükleyici olmak üzere yalnızca dört mürettebata ihtiyacı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu