ABD, Romanya’ya MQ-9 Reaper Konuşlandırdı

ABD Hava Kuvvetleri, NATO operasyonlarını desteklemek için istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerini yürütmek için Romanya’nın Campia Turzii Hava Üssündeki 71. Hava Üssüne konuşlandırdı.

MQ-9’lar, filo tamamen çalışır hale gelene kadar 31. Seferi Operasyonları Grubu, Müfreze 1’in altına girecek. Her iki birim de İtalya, Aviano Hava Üssü’ndeki 31. Avcı Kanadı’na bağlıdır.

Birleşik Devletler Generali Jeff Harrigian, “MQ-9’larımızın bu kilit stratejik konumda ileriye ve hazır konumlandırılması müttefiklerimize ve ortaklarımıza güvence verirken, aynı zamanda düşmanlarımıza herhangi bir acil tehdide hızlı bir şekilde yanıt verebileceğimize dair bir mesaj gönderiyor” dedi. Avrupa’daki Hava Kuvvetleri ve Afrika Hava Kuvvetleri komutanı.

ISR yeteneklerini kullanmanın yanı sıra, MQ-9’lar Çevik Savaş İstihdam konseptlerini destekleyecek, manevra görevlerinde uçma özgürlüğü sağlayacak ve bölgedeki ortak ve koalisyon güçleriyle entegre olacak. Bir U.S.AF yayınına göre, MQ-9 tiyatrodayken müttefik ve ortak ülkelerle birlikte çalışabilirliği sağlayan egzersizlere de katılabilir.

Bu konuşlandırma, Romanya hükümeti ile tam olarak koordine edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Romanya, NATO müttefikleri olarak askeri-askeri yakın ilişkiye sahiptir ve çok sayıda bölgesel güvenlik meselesinde işbirliği yapmaktadır.

Bu dağıtımın sağladığı ileri MQ-9 varlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenlik ve istikrar konusundaki kararlılığını göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu