Avustralya, İki P-8A Poseidon Uçağı Daha Tedarik Ediyor

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri deniz devriye kabiliyeti artırılacak ve Avustralya, iki P-8A Poseidon deniz devriye uçağı (MPA) daha satın alarak toplam filo boyutunu 14’e çıkaracak.

Hükümet ayrıca, üç MQ-4C Triton insansız uçağından oluşan mevcut filo için sürdürülebilirlik finansmanını da onayladı.

“Poseidon ve Triton birlikte Avustralya’ya dünyadaki en gelişmiş deniz devriye ve müdahale kabiliyetlerinden birini sağlayacak. Bu ek uçaklar, Hava Kuvvetlerinin birden fazla operasyonu destekleme esnekliğini artıracak ve Avustralya’nın deniz bölgesinin gelecek nesiller için güvenli olmasını sağlamada önemli bir rol oynayacak. “

İlave Poseidon uçağı, Avustralya’nın ABD Donanması ile mevcut İşbirliği Programı aracılığıyla satın alınacak.

Uzun Menzilli Gemi Savunma Füzesinin (LRASM) Avustralya’nın MPA filosuna planlanan entegrasyonu, aynı zamanda, önemli ölçüde artırılmış menzillerde düşman yüzey gemilerine saldırmasına da olanak tanıyacak.

P-8A Poseidon MPA hakkında

P-8A, geniş alan, denizcilik ve kıyı operasyonları yapabilen uzun menzilli çok görevli bir deniz devriye uçağıdır. Boeing 737 uçağının askeri bir türevi olan P-8A, savaş alanında maksimum birlikte çalışabilirliği sağlayan gelişmiş bir görev sistemi ile üstün performans ve güvenilirliği bir araya getiriyor.

P-8A, denizcilik silahları, modern bir açık görev sistemi mimarisi ve satın alınabilirlik için ticari benzeri bir destekle militarize edildi. Uçak, bir bomba yuvası ve silahlar için pilonlar (her kanatta iki silah istasyonu) içerecek şekilde değiştirildi ve 129 sonobuoy taşıyabilir. Uçakta ayrıca uçuş sırasında yakıt ikmali sistemi bulunur. Bugüne kadar 180.000’den fazla uçuş saatiyle, P-8 varyantları, P-8A Poseidon ve P-8I, denizaltı karşıtı ve yüzey savaşı gerçekleştiren dünyayı devriye geziyor; istihbarat, gözetleme ve keşif; insani yardım; ve arama kurtarma görevleri.

Birleşik Krallık, P-8A Poseidon’un altı uluslararası müşterisinden biridir. İlk İngiliz Poseidon MRA Mk1 2019’da teslim edildi. Doğrudan ticari bir satış olarak Hindistan, bugüne kadar üretimde 3 tane daha ve sipariş edilecek 10 adet P-8I Neptune varyantının dokuzunu aldı. ABD Donanması, filonun ihtiyaçlarına bağlı olarak ek miktar potansiyeli olan 111’i almak üzere sözleşmeli. Deniz Devriye ve Keşif Program Ofisi ile işbirliği ortağı olarak Avustralya, P-8A uçağını 2016’da teslim almaya başladı ve sonuncusu Aralık 2019’da teslim edildi; Norveç, 2022’de beş P-8A’sını almaya başlayacak; Yeni Zelanda ve Güney Kore, ABD Donanması ile sırasıyla dört ve altı uçak satın almak için anlaşmalar imzaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu