Boeing, Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetlerine 14 Genişletilmiş Menzilli Chinook Helikopteri Teslim Edecek

Boeing, Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) 14 adet genişletilmiş Chinook ağır kaldırma helikopteri teslim etmek için 578 milyon dolarlık bir Yabancı Askeri Satış sözleşmesi kazandı.

Birleşik Krallık, Block II Chinook’un ilk uluslararası operatörü olacak. Teslimatların 2026’da başlaması planlanıyor.

Anlaşma, ABD Özel Harekat Komutanlığı tarafından şirkete verildi.

Boeing ve RAF geçtiğimiz günlerde İngiltere’ye yapılan ilk Chinook teslimatının 40. yıldönümünü kutladı.

Blok II varyantı 2017’de resmi olarak piyasaya sürüldü. Blok II Chinook geliştirmeleri “normal” CH-47F’ler için geçerlidir ve Boeing, başlangıçta yeni rotorları olmasa da 28 Mart 2019’da bir Blok II CH-47F deneme uçağı uçurmaya başladı.

Chinook Block II, tümü kaldırma kapasitesini artırmayı amaçlayan Gelişmiş Chinook Rotor Blade, yeniden tasarlanmış yakıt depoları, güçlendirilmiş bir gövde ve iyileştirilmiş aktarma organları dahil olmak üzere yeni teknolojileri bir araya getiriyor.

Blok II, daha hafif, yapısal olarak daha sağlam bir gövde, güçlendirilmiş bir aktarma organı ve Boeing’in kaldırmada 1.500 pound (680 kilogram) artış sağlamak üzere tasarlanmış gelişmiş kompozit rotor kanatlarını (ACRB’ler) tanıtıyor.

Yakıt sistemi, eski altı ayrı tankın yerini artırılmış kapasiteye sahip iki hafif tanka bırakacak şekilde yeniden tasarlandı. Geliştirilmiş aktarma organları, gücü Honeywell T55 motorlarından rotorlara daha etkin bir şekilde aktararak tork taşıma kapasitesinde yüzde dokuz artış sağlar.

Bu iyileştirmeler, Block II’nin yükünü 20.000’den 22.000 pound’a yükseltiyor. Ayrıca, yükseltme, sıcak ve yüksek performansı önemli ölçüde artırır. Bu, Afganistan’daki operasyonel deneyime dayalı olarak programın arkasındaki itici güçlerden biriydi. Blok II’nin ağırlık tasarrufu ve performans iyileştirmeleri, operasyonel ekipmanın sabit ağırlık kaymasını da dengeledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu