Boeing, Suudi F-15S Jetlerini F-15SA’ya Dönüştürecek

Boeing Suudi F-15S Jetlerini F-15SA’ya dönüştürmek için 22 milyon $ değerinde bir sözleşme kazandı.

Bu sözleşme, Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri F-15S’nin bir F-15SA uçağına dönüştürülmesi için destek sağlayacak.

Çalışmaların 30 Aralık 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor.

F-15SA, F-15S’nin gelişmiş versiyonudur. Ekim 2010’da Suudi Arabistan, 84 F-15SA (Suudi Arabistan İçin Geliştirilmiş Versiyonu) savaş uçağının mevcut F-15S filosunun F-15SA standardına yükseltilmesini ve ilgili teçhizat ve silahları bir Yabancı Askeri Satış yoluyla talep etti. Aralık 2011’de yeni jetler ve F-15S yükseltmesi (70 uçak) için 29.4 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı. Boeing, iki ay önce F-15S modernizasyonu için 9.8 milyar dolar kazandı.

Yeni güncellemenin Suudi F-15’leri Katar tarafından sipariş edilen F-15QT ile aynı seviyeye getirmesi bekleniyor.

Uçakta dijital bir elektronik harp paketi, kablolu uçuş kontrol sistemi, Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) radarı, kızılötesi arama ve takip sistemi, gelişmiş kokpit ekranları ve Mafsal Kaskına Monte Cueing Sistemleri bulunuyor.

Saudi F-15SA, bir dijital radar uyarı alıcısı ve dijital parazit vericisini birleştiren ve entegre eden F-15SE Silent Eagle için orijinal olarak önerilen BAE Systems North America dijital elektronik harp sistemi (DEWS) ile donatılmış ilk Eagle varyantı olacak. , entegre karşı önlem dağıtıcısı ve parazit önleme sistemi o kadar etkili ki uçak, kendi radar ve radar uyarı alıcısı (RWR) çalışmaya devam ederken bile düşman radarlarını sıkıştırabilir.

F-15SA, üçüncü nesil LANTIRN Tiger Eye navigasyon bölmelerini ve AN / AAQ-33 Keskin Nişancı hedefleme bölmelerini kullanacak ve filo, uygun şekilde donatılmış kara kuvvetleri ile sorunsuz iletişim sağlayan, uzaktan çalıştırılan video gelişmiş alıcılarla (ROVER) uyumlu olacak, ileri hava kontrolörleri dahil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu