Çek Cumhuriyeti, Bell yapımı Venom, Viper helikopterlerinin siparişini artırmayı düşünüyor

Varşova, Polonya — Savunma Bakanı Jana Černochová’ya göre Çek Cumhuriyeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ülkenin mevcut filosunun “yetersiz” olduğunu gösterdiğinden, ordusu için ek UH-1Y Venom ve AH-1Z Viper helikopterleri satın almayı planlıyor.

Černochová, bakanlık tarafından yayınlanan bir bildiride, “Savunma Bakanlığı’nda, savunma harcamalarını mümkün olan en kısa sürede yakalamak için tüm ön koşullara sahibiz” dedi. Bakan, Prag’ın NATO taahhüdüne uygun olarak askeri harcamalarını ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sine çıkarma planlarına atıfta bulunuyordu.

Çek Cumhuriyeti Venom, Viper helikopterlerinin siparişini artırmayı düşünüyor

Çek Cumhuriyeti Venom, Viper helikopterlerinin siparişini artırmayı düşünüyor
Çek Cumhuriyeti Venom, Viper helikopterlerinin siparişini artırmayı düşünüyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yaptığı son görüşmede Černochová, bakanlığın Bell Helicopters tarafından yapılan ek helikopterleri satın alma konusundaki ilgisini tartıştı, çünkü “Çek ordusunun gelecek yıl alacağı 12 makinenin mevcut durum nedeniyle yetersiz olduğu ortaya çıktı”. Açıklamaya göre Ukrayna.

Çek Cumhuriyeti’nin almayı hedeflediği helikopterlerin sayısı açıklanmadı. Ancak yerel endüstri gözlemcileri, Prag’ın ilk siparişine ek olarak 12 helikopter daha satın almasını bekliyor.

2019’da Çek hükümeti, yaklaşık 14,5 milyar koruna (645 milyon ABD Doları) değerinde bir anlaşma kapsamında ilgili teçhizat ve hizmetlerle birlikte sekiz UH-1Y Venom ve dört AH-1Z Viper helikopteri satın almaya karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu