Çin’in Yeni Donanma Tersanesi, Yılda 6 Gelişmiş Savaş Gemisi İnşa Edecek

China State Shipbuilding Corporation Limited (CSSC), Şangay’da yılda altı gelişmiş savaş gemisinin üretimini sağlayacak ultra modern bir tersane inşa etmeye başladı.

CSSC’nin Changxing Gemi İnşa Üssü Projesi’nin ikinci aşamasının inşaatına başlama töreni Pazartesi günü Şangay’daki Changxing Adası’nda düzenlendi. Yeni tersane CSSC grup şirketi Hudong-Zhonghua Shipbuilding (Group) Co.Ltd tarafından inşa ediliyor ve projeyi WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamayla duyurdu.

CSSC Hudong-Zhonghua Gemi İnşaası, amfibi saldırı gemileri, amfibi çıkarma gemileri ve Çin Donanması için fırkateynler üretiyor.

4,32 km2’nin 2,5 km2’lik bir alanını kapsayan binanın inşaatının ilk aşaması 2023 yılı sonunda tamamlanacaktır. Bir araştırma ve geliştirme binası, bir ortak tekne atölyesi, bir kavisli bölüm montaj atölyesi, bir modül merkezi içermektedir. Yapılan açıklamada, teçhizat, resim atölyesi, kapalı tersane, açık hava tersanesi, rıhtım ve teçhizat rıhtımı ile yılda altı ihtisas gemisi üretim kapasitesi sağlanıyor.

Yeni tersanede, ürünlerin yüksek kalitede olmasını sağlamak ve üretim güvenliğini artırmak için gelişmiş üretim konseptlerine sahip modern bir montaj gemisi inşa modu kullanacak olan şirket, akıllı tasarım, otomatik üretim ve diğer teknolojilerin yanı sıra büyük veri yönetiminin uygulanacağını kaydetti.

Gemi inşa şirketi sonunda tamamen yeni tersaneye taşınacak.

Şirket, LNG taşıyıcıları, konteyner gemileri ve petrol tankerleri dahil sivil gemilerin yanı sıra, çıkarma gemileri, fırkateynler, ikmal gemileri, açık deniz devriye gemileri ve eğitim gemileri dahil askeri gemilerin inşasından da sorumludur.

CSSC, Çin Donanması için daha önce Tip 075 amfibi saldırı gemileri, Tip 071 amfibi çıkarma gemileri ve Tip 054A fırkateynleri inşa etti.

Çin zaten dünyanın en büyük donanmalarından birine sahip. Geçen ay yayınlanan bir raporda, Kongre Araştırma Servisi (CRS), Çin’in 2030 yılına kadar yaklaşık 70 yeni savaş gemisi inşa edeceğini ve bunun da toplam savaş gemisi sayısını 420’ye çıkaracağını tahmin etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu