Dünyanın En Güçlü Orduları 2022

Dünyanın en güçlü orduları 2022 listesini açıklandı. Türkiye 13. sıradan 11. sıraya yükseldi ve Orta Doğu’nun en güçlü ordusu olarak açıklandı.

Dünyanın En Güçlü Orduları 2022

 • 1. ABD
 • 2. Rusya
 • 3. Çin
 • 4. Hindistan
 • 5. Japonya
 • 6. Güney Kore
 • 7. Fransa
 • 8. İngiltere
 • 9. Brazilya
 • 10. Pakistan
 • 11. Türkiye
Globalfirepower 2021 yılı Dünya’nın en güçlü orduları listesini açıkladı
Dünyanın En Güçlü Orduları 2022
 • 12. İtalya
 • 13. Mısır
 • 14. İran
 • 15. Almanya
 • 16. Endonazya
 • 17. Suudi Arabistan
 • 18. İspanya
 • 19. Avusturalya
 • 20. İsrail

Dünyanın En Güçlü Orduları 2022

Dünyanın En Güçlü Orduları 2022

Savunma sanayi en genel anlamıyla, ulusal bazda gereksinim duyulan tüm araç ve de gereçlerin üretimini sağlamaktır. Öyle ki her ülkenin devamlılığını sağlamak adına kendi sınırlarını koruması gerekir. Bu nedenle her ülkenin gündeminde savunma sanayi haberleri ve bu alanda meydana gelen gelişim ve değişiklikler büyük önem taşıyacaktır.

Ülke sınırlarını korumak adına gerek insan gücünden oluşan bir ordu oluşturmak gerekse de ordunun savunmada kullanması için gerekli olan tüm araç gereçleri temin etmek gerekir. Üretilen araç gereçler yüksek özellikli olup, ülke savunmasında da işlevsel olmalıdır. Bu nedenle savunma sanayi üzerine çok önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Dünyanın En Güçlü Orduları 2022

Ülkemizde oldukça gelişen ve yenilenmiş teknolojik olanaklara uygun savunma araç gereçlerinin yapımını savunma sanayileri üstlenmektedir. Türk savunma sanayi ürünleri her geçen gün geliştirilerek, üretim sayısı da artmaktadır. Bilindiği gibi geçmiş dönemlerden bu yana ülkemizde savunmada ciddi anlamda değişimler yaşanmıştır.

Mevcut durumun değerlendirilmesi yapıldığında ise gerek tank, silah, uçak gibi araç gereçlerin üretilmesinde gerekse de helikopter ve de insansız hava aracı gibi en temel savunma gereksiniminin olduğu ürünlerin üretiminde dışa bağımlılıktan kurtularak, yerli üretimde önemli gelişmelerin kaydedildiği açıkça görülecektir. Türk sanayi savunma ürünleri arasında ise kara platformları ve modernizasyonları, deniz ve hava platformları, topçular, roketler, füzeler, küçük silahlar, elektronik savaş sistemleri, sensörler ve yazılımlar bulunur. Söz konusu araç gereçler sürekli geliştirilerek, savunmaya destek sağlanmaktadır. Bu da ülkemizin ekonomik anlamda da daimi bir gelişme kaydettiğini göstergesi olmuştur.

Hemen her alanda kendisini her geçen gün daha da geliştiren ülkemiz savunma sanayisinin özellikle de havacılık ve uzay alanında da dışa bağımlılığından kurtulmuştur. Savunma sistemlerinin ülkeler gündeminde bu denli önemli yer kaplamasının asıl nedeni ise tüm dünya ülkelerinin güven ve de refah içerisinde yaşabilmelerini sağlıyor olmasıdır. Ülkemiz cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra ekonomik olarak kendisini toparlamış ve ihtiyaç duyulan tüm araç ve gereçleri aktif olarak kendisi üretmeye başlamıştır. Bu da tüm dünya ülkeleri karşısında daha güçlü ve prestijli bir ülke olmamızı sağlayarak, dünyayı ilgilendiren olaylarda her daim söz sahibi olabilmemizin yolunu açmıştır.

Savunma Sanayinde Gelişmeler

Savunma sanayii haberleri günümüzde her geçen gün daha da yeni gelişmeler bulundurur. Türk havacılık ve Uzay sanayii, ciddi boyutta çalışmalar yapıyor. Özellikle Milli Muharip Uçak konusunda gelişmeler devam ediyor. Bu konudaki gelişmeler, ülke için oldukça olumludur.

Bunların dışında hava kuvvetlerinde ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda HG 82, toplamda 1000 adet teslimat yapıldı. Milli savunma bakanlığı bu konuda protokol imzalayarak, çalışmaya imza attı.

Ayrıca yaşanan en önemli gelişmelerden biri olan, İspanya MH 60R helikopterlerinin alımına dair onay verildi. Bu helikopterin genel olarak, arama ve kurtarma çalışmaları için kullanılması düşünülüyor. Tüm bu savunma sanayi konusunda detaylı bilgi için Savunma Sanayi Tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Savunma Sanayiinde Önemli Gelişmeler

Savunma sanayii günümüzde tüm dünyada pek çok gelişme yaşanan bir alandır. Bu alanda tüm ülkeler, yüzey, deniz ve hava gibi alanlara karşı önlemli davranır. Çeşitli helikopter, insansız hava araçları, füze sistemleri gibi sistemlerle beraber gerekli tüm korumalar ve savunmalar sağlanır.

Savunma sanayi alanında ülkeler arasında da pek çok eğitim ve alışveriş gerçekleşiyor. Özellikle ülkede üretimi gerçekleşmeyen araçlar, yurt dışından sipariş ediliyor. Bu alanlarda kaliteli önlemler alınması önem taşır.

Tüm bu konularda sıklıkla yaşanan gelişmelerle ilgili güncel bilgileri takip etmek için Savunma Sanayi Tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitede bulunan kaliteli haber içeriklerini kolaylıkla istenen her zaman takip etmek mümkündür.

Savunma Sanayiinde Güncel Haberler

Savunma sanayii haberleri pek çok yeni gelişmeler bulunduruyor. Hisar A savunma füzesi de Aktif şekildedir. Bu sistem otonom alçak irtifa hava savunma sistemidir. Bu sistemle beraber, insansız hava aracı, sabit ve hareket halindeki birliklere karşı korunma sağlanır. Oldukça etkili ve önemli bir füze sistemidir.  Milli muharip alanındaki çalışmalar hala devam etmektedir.

Bu anlamda ülkemiz her geçen gün daha da başarılı projelere imza atmaya devam ediyor. Yurt dışı ülkeleri ile de bu konularda sıklıkla alışveriş yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu