F-16 Blok 70 İçin ABD’ye Yeni Mektup

Türkiye, F-16 Blok 70 tedariki için ABD’ye daha geniş kapsamlı yeni bir mektup gönderecek. İki ülke arasındaki F-16 Blok 70 görüşmeleri, son olarak Mart ayında gerçekleştirildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16 Blok 70 savaş uçaklarıyla ilgili açıklamada bulundu. Çelik tarafından yapılan açıklamada, “F-16’lar konusu var. F-16 Blok 70 MSB, 40 adet yeni F-16 Blok 70 alınması aynı zamanda bizdekilerin o seviyeye yükseltilmesi için talep mektubu iletmişti.

Bu çerçevede daha geniş bir talep mektubuyla Türkiye’nin bu güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili mektup iletilecek. Türkiye kendi egemenliğini sağlayacak güce sahiptir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Talebi

f 16 blok 70
F-16 Blok 70

Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 talebi, 40 adet yeni savaş uçağı ile eldeki F-16’ların modernizasyonu için 80 adet kit tedarikini içeriyor.

Talebin içerisinde, yeni alınacak uçaklar ile mevcut F-16 filosu için mühimmat ve yedek parça tedarikinin de olduğu bilinmekte. F-16 Blok 70 paketinin, Türkiye’ye 6 milyar ABD Doları bedele mâl olacağı tahmin ediliyor.

Demir’den F-16 Modernizasyonunda Milli İmkanlar Vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ise Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 savaş uçaklarının, milli mühendislik kabiliyetleriyle modernize edilebileceğini vurguluyor.

DEMİR tarafından Ocak 2022’de yapılan açıklamada, “Ancak nihai onayın (ABD) kongreye gideceğini düşünürsek beklentilerimizi ona göre dengede tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Savunma Sanayii Başkanlığı olarak F-16 modernizasyon işlemlerini hızla devam ettirmek üzere projeler yürüttüğümüzü belirtmek isterim. Yani elimizdeki F-16’ların kabiliyetleri son derece yetkin hale gelmeye hazır. Bu konuda bir teknoloji eksiğimiz yok.” ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak
SavunmaSanayiST.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu