F-35 için SPEAR3 füze siparişi

MBDA, İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan SPEAR füze sisteminin üretimi için 550 milyon £ değerinde bir sözleşme aldı.

MBDA bugün yaptığı açıklamaya göre SPEAR (Birleşik Krallık’ta SPEAR3 olarak bilinir), ağ destekli birinci sınıf bir minyatür seyir füzesidir.

Mızrak, Birleşik Krallık F-35 savaş uçağının ana orta-uzun menzilli saldırı silahı olacak ve tartışmalı ortamlarda ufuk ötesi mesafelerde mobil uzun menzilli hava savunma sistemleri gibi zorlu hedefleri yenmelerini sağlayacak.

SPEAR’ın güdümlü atışları, bir Eurofighter Typhoon savaş uçağından 18 ay içinde başlayacak ve füze ve fırlatıcı üretimi 2023’te başlayacak. Yeni sözleşme, SPEAR için 2016’da yapılan silah geliştirme aşaması sözleşmesinin başarılı bir şekilde uygulanmasını ve SPEAR entegrasyon sözleşmesini takip ediyor. 2019’da F-35’e.

SPEAR3 yeni nesil füzesi, yüksek ses altı hızda uzun mesafeler kat edebilir ve önümüzdeki on yıl içinde F-35’in birincil havadan yere silahı haline gelecektir.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın Hafif ve Orta Çaplı Saldırı Sistemleri (LMAS) ekip lideri Albay Martin French şunları söyledi: “Bu sözleşmenin yerleştirilmesi, SPEAR3 silah sisteminin gelişiminin bir sonraki ana aşamasını temsil ediyor ve MBDA ile LMAS proje ekibi.

“MBDA ile önceki dört yıllık çalışmadan elde edilen başarılar ve teknolojik başarılara dayanarak, şimdi sistemi Birleşik Krallık’ın bu son derece yetenekli silah sistemini F-35B uçağına entegre etme gereksinimlerine karşı kanıtlamaya başladığımız zorlu gösteri aşamasına giriyoruz. “

Lockheed Martin F-35 Lightning II

SPEAR3 ile donanmış olan F-35, uçak gemilerini düşman gemilerinden, denizaltılardan, uçaklardan ve füzelerden koruyacak.

1,8 metre uzunluğundaki füze sistemi, 140 kilometreden fazla menzile sahip ve bir turbojet motorla güçlendirilmiş, kara ve denizde, düşman hava savunma sistemlerini alt etmek için çalışabilirken, pilot ve uçak güvenli bir mesafede kalır.

Hareketli hedeflere saldırma yeteneği, Birleşik Krallık’ın gelecekteki muharebe havası kabiliyetini artıracak ve Queen Elizabeth sınıfı taşıyıcı saldırı grubuna muazzam ölümcül yetenek sağlayacaktır.

Birleşik Krallık şu anda 21 beşinci nesil F-35B’ye sahip ve 30 Kasım’da üç yeni jet almış. Platformun İlk Çalıştırma Yeteneği (Denizcilik) kısa süre önce açıklandı ve bu yılın sonlarında F-35 jetleri, ilk Global Carrier Strike Group ’21 konuşlandırmasında HMS Queen Elizabeth ile yola çıkacak.

İlk gösteri aşaması, bir Typhoon uçağından kontrollü ateşlemeleri içerecek testler, simülasyonlar ve denemeler yoluyla silah sistemini İngiltere ordusunun gereksinimlerine göre değerlendirecektir.

SPEAR3 Hakkında

SPEAR, MBDA’nın açıklamalarına göre, kendisine 140 km’lik bir menzil sağlayacak Pratt & Whitney TJ-130 turbojet motoruna sahip. Her türlü hava koşulunda çalışmak üzere tasarlanan SPEAR, Brimstone füzesi için geliştirilen terminal güdümleyici paketinde önemli geliştirmeler sunmakta olup, kombine radyo frekanslı (RF) görüntüleme sensörü ve gelişmiş bir yarı aktif lazer (SAL – Semi Active Laser) görüntüleyici ile  gelişmiş bir algoritmaya ve yüksek bilgi işleme kapasitesine sahip işlemcisiyle ‘görebilir’ ve nesneleri kaydedebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu