F-35’in seri üretimi askıya alındı

F-35 Lightning II savaş uçağının tam oranlı seri üretimi, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından süresiz olarak ertelendi. Uçak, LRIP ile üretilmeye devam edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı; Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen 5’inci Nesil Savaş Uçağı F-35 Lightning II’nin, tam oranlı seri üretim faaliyetlerini süresiz olarak erteledi. Bloomberg’in haberine göre söz konusu ertelemenin sebebi ise F-35’in 2017 yılından bu yana sürekli ertelenen birtakım muharebe testlerine, halen ne zaman hazır olacağı yönündeki belirsizlik.

Konuyla ilgili olarak bir Pentagon yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, “Teknik sorunlar ve Covid-19 etkisi, en pahalı ABD silah sisteminin sofistike testlerinin yürütüleceği simülasyon tesisinin hazırlanmasını geciktirdi.” ifadelerine yer verildi. Lockheed Martin için en kazançlı aşama olan F-35’in tam oranlı üretimi hakkında karar vermek amacıyla gereken tüm verilere sahip olmak için uzun bir süre gerekiyor. Ayrıca ABD’de, Joe Biden yönetimi de görevi devralmaya hazırlanıyor.

f-35 seri üretim hattı

F-35 Lightning II Tam Oranlı Seri Üretim Programı’nın değerinin, 398 milyar ABD Doları olduğu biliniyor. Uçak, halihazırda Düşük hızlı seri üretim (LRIP) şeklinde üretiliyor.

Ayrıca, F-35’in tedarik zincirinde de birtakım aksamalar mevcut. Lockheed Martin, 2020 yılı içerisinde planlanan üretim adedinin gerisinde kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu