Fransa, E-2D Hawkeye Uçağını Satın Almak İçin LOA İmzaladı

Fransa hükümeti, ABD hükümeti ile Northrop Grumman’ın E-2D Advanced Hawkeye uçağını satın alma niyetlerini belirten bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzaladı.

LOA, ABD Donanması’nın E-2D havadan komuta ve kontrol uçağı üretimi için Northrop Grumman ile sözleşme faaliyetlerine başlamasına izin veriyor. İmzalı LOA, kongre onay fon limiti dahilinde üç E-2D uçağı, tekrar etmeyen mühendislik, yedek parçalar, onarımlar ve destek ekipmanı, eğitim ve takip desteğini içerecek satışı güvence altına alır.

Bir Northrop Grumman, LOA’nın ne zaman imzalandığını belirtmeden, beklenen sözleşme ödülünün en geç 2028’de Fransa’ya uçak teslimatıyla birlikte 2022’de verileceğini söyledi.

Northrop Grumman, insanlı hava gözetleme programları başkan yardımcısı Janice Zilch, “E-2D Advanced Hawkeye’nin satın alınması, Fransa’ya hava savunma filoları için benzersiz bir durumsal farkındalık kabiliyetinde nesiller arası bir sıçrama sağlayacak” dedi. “Yirmi yıllık bir E-2C uçağı mirasından E-2D’lere geçiş yapan Fransa ile uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var.”

Fransa Uçak Gemisi

Fransız Donanması, 1998’den beri E-2C Hawkeye’yi kullanıyor ve ABD dışında E-2 Hawkeyes’i bir uçak gemisinde kullanan tek ülkedir. Bu özellik, birbirlerinin taşıyıcı uçuş güvertelerinden Hawkeyes’i destekleyen birlikte çalışabilirlik alıştırmalarına olanak tanır. ABD Donanması filosunun E-2D filolarına geçişiyle birlikte, Fransız Donanması, üç E-2D uçağı tedarik etmek için adımlar atarak birlikte çalışabilirliği ve ortaklığı sürdürmeyi planlıyor.

E-2D, ABD Donanması’nın tüm hedefler ve tüm ortamlar için önde gelen havadan komuta ve kontrol uçağıdır. Eşsiz algılama ve izleme için gelişmiş radar yeteneği sunar. Ek olarak, 360 derece eş zamanlı hava ve deniz gözetimi sağlayarak ulusların deniz şeritlerini korumasına, kıyı şeritlerini izlemesine ve sivil acil durum koordinasyon operasyonlarını desteklemesine olanak tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu