Hindistan S-400 Egitimi İçin Rusya’ya 100 Personel Gönderecek

Hindistan S-400 Egitimi İçin Rusya’ya 100 Personel Gönderecek

S-400 hava savunma sistemlerinin nasıl çalıştırılacağı konusunda eğitime başlamak için Ocak ayının son haftasında 100 Hint Ordusu personeli Rusya‘ya gönderilecek.

“Birkaç ay sonra ikinci bir IAF ekibi de aynı şeyi yapacak. Bir savunma bakanlığı kaynağının Pazar günü Times of India tarafından aktardığına göre, eylül-ekim ayları arasındaki teslimatlarla birlikte, ilk S-400 filosu Hindistan’da 2021 sonu veya 2022 başlarında faaliyete geçecek.

Ekim 2018’de Moskova ile imzalanan 5.43 milyar dolarlık (40.000 INR crore) sözleşme kapsamında S-400 ADS’nin beş mobil filosunun tamamı, Nisan 2023’e kadar aşamalı olarak teslim edilecek.

Kaynaklara göre, düşman stratejik bombardıman uçaklarını, jetleri, casus uçakları, füzeleri ve insansız hava araçlarını tespit edebilen, takip edebilen ve imha edebilen yüksek otomasyonlu S-400’ler “batı, kuzey ve doğu sektörlerinde uygun şekilde konumlandırılacak” kaynaklar TOI’ye söyledi.

Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitry Shugaev, Mart ayında Hindistan’ın ilk alay setini 2021’in sonunda alacağını söylemişti.

ABD, Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırım Yoluyla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Türkiye’ye S-400 satın alımı için yaptırım uyguladı. ABD, S-400’leri satın almak için Hindistan veya Çin’i doğrudan tehdit etmemiş olsa da, Uluslararası Güvenlik ve Silahların Yayılmasının Önlenmesinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Christopher Ford geçen ay yaptığı açıklamada, “Umarız dünyanın diğer ülkeleri de ABD’nin dikkatini çeker. CAATSA Bölüm 231 yaptırımlarını tam olarak uygulayacak ve özellikle bölümleri (CAATSA’nın 231’i) tetikleyebilecek olanlar olmak üzere Rus ekipmanlarının daha fazla satın alınmasından kaçınmaları gerektiğini söyledi. “

Önerilen İçerik;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu