İran, Basra Körfezi’nde güç gösterisi yapıyor

Bölgedeki yüksek gerilimin ortasında, İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir grup deniz varlığı, 9 Ocak’ta Basra Körfezi’nde bir deniz geçidi düzenledi.

Basra Körfezi’nde güç gösterisi

Deniz geçit töreni, İran kuvvetlerinin Ocak 2016’da iki ABD donanma botunu ve 10 mürettebat üyesini bir günden daha kısa bir süre için ele geçirdiği İran’ın Fars Adası yakınlarında yapıldı.

Devlet televizyonunun paylaştığı video, manevraya çok sayıda geminin katıldığını gösteriyordu. İran devlet televizyonu yüzlerce teknenin katıldığını söyledi.

Nükleer güç Ohio sınıfı güdümlü füze denizaltısı USS Georgia (SSGN 729), güdümlü füze kruvazörleri USS Port Royal (CG 73) ve USS Filipin Denizi (CG 58) ile iki hafta önce Körfez’e girdi ve Pentagon sipariş verdi. Nimitz Carrier Strike grubu bölgedeki konuşlanmasına devam edecek. İran, Sürü Saldırısı konseptinin ABD Donanması varlıkları için büyük bir tehdit olarak kabul edildiğinin tamamen farkında. Deniz geçit töreni ABD Donanması’na bir cevap olarak düşünülebilir.

Ayrıca İran, geçen hafta bir İran limanında tutmaya devam ettiği Güney Koreli bir petrol tankerini ve mürettebat üyelerini, tıpkı İngiliz bandıralı bir petrol tankerine el koymuş gibi ve bir tankerlerinden sonra aylarca elinde tuttuğu, Körfez’de bulunan bir Güney Koreli petrol tankerine el koydu. Cebelitarık kapalı tutuldu.

İran periyodik olarak Körfez sularında ve ülkenin başka yerlerinde silahlı kuvvetlerinin hazırlık durumunu iyileştirmeyi amaçladığını söylediği askeri manevralar düzenliyor. Salı günü erken saatlerde İran, ülkenin farklı noktalarında koordine edilen devasa bir yalnızca drone tatbikatı düzenledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu