İran, İki Yeni Savaş Gemisini Tanıttı

İran, ülke donanmasının tarihine en büyük savaş gemisi olarak geçen “Makran” ve “Zırh” adı verilen füze korvetini tanıttı. İran’da ülke donanmasının tarihine en büyük savaş gemisi olarak geçen “Makran” ve “Zırh” adı verilen iki yeni savaş gemisini tanıttı.

İran Deniz Kuvvetleri’nin sabah saatlerinde açıkladığı, ülkenin doğusundaki Makran bölgesinin adını alan helikopter gemisinin, donanmanın uzak deniz bölgesinde, özellikle Hint Okyanusu’nun kuzeyi, Babülmendep Boğazı ve Kızıldeniz’deki operasyonlarına destek sağlama amacıyla tasarlanan gelişmiş bir yüzer üs olduğu ifade edildi.

Geminin, 6 helikopter, hızlı botlar ve deniz özel kuvvet birliklerini taşıma kapasitesine sahip olduğu kaydedildi. İran Deniz Kuvvetleri’nin tanıttığı ikinci gemi, ise ‘Zırh’ adı verilen füze korveti oldu.

Her iki gemi İran donanmasına Çarşamba günü resmi olarak envanterine geçecek ve İran Donanması’nın Umman Körfezi’ndeki iki günlük ‘İktidar’ füze tatbikatına katılacak.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzade, önümüzdeki yıllarda bu sınıftan başka gemilerinin de orduya katılacağını açıkladı.

Kaynak
dokuz8haber.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu