İspanya’nın MH-60R alımı için onay verildi

İspanya MH-60R Helikopterlerini satın alınırsa, İspanya tarafından yüzey ve denizaltı karşıtı operasyonların yanı sıra arama ve kurtarma için kullanılacak.

ABD hükümetinin Dışişleri Bakanlığı, donanması tarafından kullanılmak üzere sekiz Lockheed Martin MH-60R Seahawk deniz helikopterinin İspanya’ya potansiyel satışını onayladı.

Onay, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından 15 Mart’ta duyuruldu ve 950 milyon ABD Doları değerindeki genel paketin parçası olarak helikopterlerin yanı sıra ilgili teçhizat, silah ve hizmetleri de kapsıyor.

MH-60R

Dışişleri Bakanlığı’nın onayı kendi başına bir satış teşkil etmese de, İspanya tarafından bir tip seçiminin yapıldığını bile teyit etmiyor. Ek olarak, herhangi bir resmi sözleşmenin düzenlenmeden önce ABD sözleşmesi tarafından resmi olarak imzalanması gerekir. Bunun yerine, onay öncelikle İspanyol hükümetine bir iş teklifi olarak işlev görür.

MH-60R-Helikopteri
MH-60R-Helikopteri

Ancak DSCA yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Önerilen satış, İspanya’nın mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. MH-60R Çok Amaçlı Helikopter, dikey ikmal, arama ve kurtarma ve iletişim rölesi dahil olmak üzere ikincil görevleri gerçekleştirme yeteneğinin yanı sıra su üstü ve denizaltı karşıtı savaş görevlerini yerine getirme kabiliyeti sağlayacak ve İspanyol Donanması’nın kabiliyetini artıracak. NATO’yu desteklemek ve ABD ve NATO ittifakıyla birlikte çalışabilir durumda kalmak.”

Şu anda İspanyol Donanması, bu amaç için donanma fırkateynlerinden uçan 12 adet Sikorsky SH-60B (S-70B-1) Seahawk helikopterinden oluşan bir filo işletiyor. Ayrıca SH-60F, Bell AB212, MD 500 ve Sikorsky SH-3D helikopter tiplerini de çalıştırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu