KORHAN Kuleli BMC 8×8 TTZA görüntülendi

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve beraberindeki heyetin BMC Savunma ziyareti esnasında, ASELSAN KORHAN Kuleli BMC 8×8 TTZA ilk kez görüntülendi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Sakarya’da bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrikası Müdürlüğünde incelemelerde bulundu. Heyet, BMC Savunma yerleşkesini de ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanlığı heyetinin ziyareti esnasında, BMC tarafından geliştirilen 8×8 konfigürasyonundaki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ise ilk kez görüntülendi. BMC’nin, bir süredir 6×6 ve 8×8 konfigürasyonundaki TTZA’lar için çalışmalar gerçekleştirdiği biliniyordu. BMC tarafından geliştirilen 8X8 TTZA’nın, ASELSAN tarafından geliştirilen KORHAN 35mm Silah Sistemi ile donatıldığı görüldü.

Söz konusu aracın kulesinde; 35mm Silah Sistemi, Komutan Görüş Sistemi, Nişancı Görüş Sistemi, MSTTS Sorgulayıcı, AKKOR Aktif Koruma Sistemi, AKKOR Radarı, Lazer İkaz Sistemi ve YAMGÖZ bulunuyor.

Bir süredir 4×4 ve 6×6 konfigürasyonlarında Mayına ve Pusuya Karşı Korumalı Araç (MRAP) ve TTZA üretimi gerçekleştiren BMC Savunma, 6×6/8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç alanına ise ilk kez giriş yapıyor. Türkiye’de FNSS Savunma ve Otokar, bu tarz araçları geliştiren ve ihraç eden iki Türk kara platformu üreticisi olma özelliğine sahip. Ayrıca FNSS, söz konusu araçları kısa süre içerisinde TSK envanterine de kazandıracak.

Kaynak
SavunmaSanayiST.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu