Trend

Milli Muharip Uçak için İlk Prototip Üretimi Başlıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Milli Muharip Uçak projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TUSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel KOTİL, geçtiğimiz gün ODTÜBİRDER’in canlı yayınına konuk oldu. Canlı yayın esnasında Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design Review / PDR) faaliyetlerine Nisan 2021’de başlanılacağını belirten KOTİL, Eylül 2021’de ise ilk MMU prototipi için sac kesiminin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Milli Muharip Uçak’ta, bol miktarda titanyum parça kullanılacak. TUSAŞ, 5×7 metre ebatlarındaki bir titanyum parçayı ise üç boyutlu yazıcı ile vakum altında imal edecek.

Milli Muharip Uçak

Edinilen bilgiye göre; dört ayrı fazdan oluşan MMU Programı kapsamında, 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan PDR faaliyetle birlikte ‘Faz-1 Aşama-1’ aşaması da sona erecek ve ‘Faz-1 Aşama-2’ aşamasına geçilecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda MMU’nun; 2025 veya 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren başlangıç seviyesi operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak projesi hakkında

Milli Muharip Uçak

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmaktadır.
Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacaktır.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan F-35A uçakları ile birlikte görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Yüksek Durumsal Farkındalık
Optimize edilmiş Pilot İş Yükü
Muharebe Hasar Tespiti
Yeni Nesil Görev Sistemleri
Diğer Unsurlarla Müşterek Çalışılabilirlik
Düşük Gözlenebilirlik ve Kızılötesi İz
Sensör ve Veri Füzyonu Destekli Atış
Kontrol Sistemi ile Hassas Vuruş
Kısa Dönüş Süresi
Kolay Bakım
Sürdürülebilir Yaşam Döngüsü Desteği
Uygun Maliyetli Yasam Döngüsü Desteği
Milli Muharip Uçak SİSTEM ÖZELLİKLERİ
TEKNİK ÖZELLİKLER
Kanat Açıklığı14 m (46 ft)
Uzunluk21 m (69 ft)
Yükseklik6 m (20 ft)
İtki> 2x 27.000 lb
Azami Hız1,8 Mach
Milli Muharip Uçak TEKNİK ÖZELLİKLER

Önerilen İçerik ;

Kaynak
SavunmaSanayiST.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu