Nükleer Silahlı Rus Savaş Uçağı İsveç Hava Sahasını İhlal Etti

TV4’ün kaynaklara dayandırdığı haberine göre , 2 Mart’ta İsveç hava sahasını ihlal eden dört Rus savaşçıdan ikisi nükleer silahlıydı.

Yayıncıya göre, iki Sukhoi 27’nin yanında iki Sukhoi 24 nükleer yük taşıyordu.

Savaşçılar, Rusya’nın Kaliningrad hava üssünden havalandı ve İsveçli savaşçılar tarafından durdurulmadan önce yaklaşık bir dakika boyunca Gotland Adası yakınlarındaki İsveç hava sahasını ihlal etti.

Nükleer Yükü Ortaya Çıkaran Görüntüler

İsveç Hava Kuvvetleri JAS 39 Gripens, Sukhoi’larla yüzleşirken, Sukhoi 24’lerin nükleer silahlı olduğunu ortaya çıkaran uçağın fotoğraflarını çekti.

İsveç silahlı kuvvetleri ihlali doğruladı , ancak son ifşaya yanıt vermedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Carl-Johan Edstrom , ihlalin ardından yaptığı açıklamada, “2 Mart’ta dört Rus savaş uçağı İsveç hava sahasını ihlal etti. İsveç hava kuvvetleri, olayı belgeleyen ve fotoğraflayan hızlı hazırlık biriminin JAS 39 Gripen uçağı ile bir operasyon gerçekleştirdi.”

Kasıtlı Kanun

TV4’e konuşan Edstrom, hava kuvvetlerinin olayı değerlendirdiğini ve kasıtlı olarak yapıldığını tespit ettiğini söyledi. “Bunu bilinçli bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Bu, özellikle savaşan bir ülke olduğunuz için çok ciddi.” Komutan, ihlalin “yanlış navigasyon” nedeniyle meydana gelme olasılığını dışladı.

“Olayı analiz ettik ve yanlış navigasyonu dışlayamayacağım açık, ancak her şey bunun kasıtlı bir eylem olduğunu gösteriyor.”

İsveç bir NATO üyesi değil ve resmi olarak bağlantısız. 

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, İsveç tarafsız politikasını değiştirerek Ukrayna’ya silah gönderdi. Tedarik , “Saab tarafından üretilen 5.000 tanksavar silahı, ayrıca 5.000 kask, 5.000 vücut kalkanı ve 135.000 tarla tayınını” içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu