PARS STA’ların teslimatları devam ediyor

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında @roketsan tarafından geliştirilen #OMTAS füzesi taşıyıcılı @FNSS_Savunma üretimi KAPLAN ve PARS STA’ların teslimatları devam ediyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklama:

SİLAH TAŞIYICI ARAÇLAR (STA) PROJESİ

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında tanksavar füzeler ile donatılmış paletli ve tekerlekli araçların ve bu araçlara entegre edilecek tanksavar füze kulelerinin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflenmiştir. FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile 2016 yılında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirme faaliyetleri 2018 yılında tamamlanmıştır. Projenin yüksek balistik ve mayın koruma gereksinimleri, ağırlık ve boyutsal limitleri ve amfibi gereksinimi nedeniyle, paletli KAPLAN-STA ve tekerlekli PARS-STA araçları tamamen göreve özgü yeni araçlar olarak geliştirilmiştir.

PARS-STA, genel amaçlı 4×4 araçlardan farklı olarak, arkada konumlanan güç paketinin sağladığı hareket kabiliyeti performansı ile tam bir tekerlekli tank avcısı olarak tasarlanmıştır. Proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen PARS-STA ve KAPLAN-STA araçları dört mevsim, bir yıldan uzun bir süre karada, suda, farklı koşullarda performans testlerine tabii tutulmuş, kalifikasyonları başarı ile tamamlamıştır.

Kalifikasyon faaliyetleri kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KORNET-E ve OMTAS kulelerinin de tanksavar füze kabiliyetleri test edilerek, kalifiye edilmiştir. 2019 sonu itibari ile seri üretim faaliyetleri başlayarak birçok araç yurt genelinde görev yerlerine sevk edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Tanksavar füzelere ilave olarak araçların tamamında kulelere entegre 7,62mm makineli tüfek bulunmaktadır. Araçlar, yerli zırh sistemi ile üstün bir beka kabiliyetine sahip olup, ayrıca, KBRN ortamında da görev yapma kabiliyetindedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu