Polonya Bayraktar TB2 Satın Alımı Hakkındaki Ayrıntılar

Polonya Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) alımına karar verdi. Sözleşme kapsamında Polonya Ordusu’na 24 adet Bayraktar TB2 SİHA teslim edilecek.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak; geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar TB2 SİHA maketini paylaşarak şu ifadelerde bulunmuştu: “İyi haberler yakında geliyor… Beklemede kalın.” Böylelikle Polonya’nın Türk SİHA’larına yönelik bir süredir devam eden ilgisi, resmen doğrulanmış oldu.

Polonya Bayraktar TB2 SİHA

 Polonya Bayraktar TB2 SİHA tedarik programının ayrıntıları ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre; Polonya, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik edecek. Tedarik edilecek SİHA’lar, dört adede kadar Roketsan MAM-L mühimmatı taşıyacak kapasitede olacak. Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Polonya’nın Bayraktar TB2 alımına dair müzakere edilen anlaşma, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Salı günü gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında imzalanacak.

Bayraktar TB2 SİHA tedariki hakkında açıklamalarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, Türkiye’den ithal edecekleri sistemlerin kendilerini “Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da” kanıtladığını belirtti.

“Polonya ordusu daha önce hiçbir zaman böyle bir ekipmana sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak.”

Bayraktar TB2
Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 ve NATO

Polonya’ya Bayraktar TB2 S/İHA ihraç edilmesi durumunda Türkiye, ilk kez bir NATO ülkesine yerli olarak ürettiği İHA’ları ihraç etmiş olacak. Aynı zamanda Rusya’nın kanlı bıçaklı düşmanlarından Ukrayna’nın ardından Polonya’ya olası bir satışın gerçekleşmesi de sembolik öneme sahip olarak gösteriliyor. Baykar Savunma‘nın Avrupa’dan birkaç ülkeyle daha TB2 satışı için görüştüğü de biliniyor

Öte yandan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, gelecek hafta içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın; Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Kaynak
SavunmaSanayiST.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu