Rus Hava Savunma Sistemi Ukrayna Tarafından Ele Geçirildi

sosyal medyada dolaşan bir videoya atıfta bulunarak, Ukrayna ordusu iki ülke arasında devam eden çatışmanın ortasında Rusya’nın en modern hava savunma sistemlerinden birini ele geçirdi.

Twitter hesabı UAWeapons, Çarşamba günü, Ukraynalı askerler tarafından açılıp denetlenen “çok modern” bir 9S935 insan taşınabilir hava savunma sistemi (MANPADS) hedef cuing setini gösteren 43 saniyelik bir video yayınladı.

9S935 kiti, uçaksavar silah birimlerini taşınabilir füze sistemleriyle donatmaktan ve silah sistemi verimliliğini artırmak için eylemleri koordine etmekten sorumludur.

Hedef yönlendirme seti, çeşitli hava savunma birimlerini yöneten Barnaul-T adlı daha büyük bir komuta ve kontrol sisteminin bir parçasıdır.

Hem 9S935 hem de Barnaul-T sistemi, Rus kısa menzilli hava savunma sisteminin (SHORAD) çeşitli parçalarını bir araya getirebilir.

9S935, hedef yörüngelerin alınması, komutların yürütülmesiyle ilgili mesajların verilmesi ve karmaşık savaş hesaplamaları için otomatik çözümler sunar.

‘Rusya Başarısız Oldu’

Üst düzey Rus askeri personelinin ağır ekipman kayıpları ve ölümlerine ilişkin raporların ortasında, üst düzey bir Biden yardımcısı Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna’daki hedeflerine ulaşamadığını iddia ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kremlin’in Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” başlatırken, Kiev’i boyunduruk altına almak, Moskova’nın gücünü ve prestijini artırmak ve Batı’yı bölmek de dahil olmak üzere üç hedef belirlediğini belirtti.

“Rusya şimdiye kadar açıkça her üç hedefi de başaramadı. Aslında, şimdiye kadar tam tersini başardı” dedi. Rusya, bu acımasız askeri operasyonlarda daha fazla toprak alsa da, ülkeyi asla Ukrayna halkının elinden alamayacak” dedi.

Geçen ay Forbes, Ukrayna kuvvetlerinin ağır direniş göstermesi nedeniyle Rusya’nın askeri teçhizatta 5 milyar dolardan fazla kaybettiğini bildirdi.

Oryx Blog’daki araştırmacılar ayrıca Ukrayna ordusunun devam eden işgal sırasında Rusya’nın tek T-80UM2 deneysel ana muharebe tankı prototipini imha ettiğini buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu