Severnaya Tersanesi, Proje 20385’in baş korvetini Rus Donanması’na teslim etti

Proje 20385 kurşun korvet Gremyashchiy, Rus Donanması’nda hizmete kabul edildi. Rus Donanması’nın St. Andrew bayrağının dikilmesi töreni St. Petersburg’daki Severnaya Tersanesi’nde yapıldı.

Bugün, Donanma için dikkate değer bir olay. Yeni Yıl arifesinde, teknik özellikleriyle tamamen benzersiz yeni bir gemi teslim edildi. Rus Donanması Başkomutanı Nikolai Yevmenov teslimat töreninde yaptığı açıklamada, korvet yakında Pasifik Filosuna kalıcı operasyonunun yapılacağı yere taşınacak.

Donanma şefi, bu sınıftaki altı korvetin Pasifik Filosu için inşa edileceğini ve sonunda Tsirkon hipersonik füzeleriyle silahlanacağını söyledi.

Gremyashchiy, 1 Şubat 2012 tarihinde Severnaya Tersanesi’nde yatırılan ve Haziran 2017’de suya indirilen Proje 20385 kurşun korvetidir. Askerlerin inmesini sağlayın ve sayısız yeşil su göreviyle başa çıkın.

Proje 20385 korvetleri 2.200 tonluk yer değiştirir, 3.500 mil çalışma menziline sahiptir ve deniz dayanıklılığı 15 gündür. Kalibr-NK evrensel füze sistemleri, Redut uçaksavar füzesi fırlatıcıları ve Paket denizaltı savaşı teknolojisi ile donatılmışlardır.

Önceki Proje 20380 gemileriyle karşılaştırıldığında, Gremyashchiy, Kalibr-NK ve / veya Oniks seyir füzeleri taşıyor. Proje 20385, Ka-27 helikopteri için bir hangar öngörüyor.

Korvet, adını Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı yürüttüğü 1941-1945 Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında savaşan Kuzey Filosu’nun efsanevi muhribi Gremyashchiy’den almıştır. Savaş sırasında denizdeki başarılı operasyonları için muhrip, Muhafızlar unvanını alırken, komutanı 1. Kademe Kaptan Anton Gurin’e Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu