Slovakya 17 Adet EL/M-2084 Radar Sistemi Satın Alacak

Slovakya Hükümeti, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen, 17 Adet EL/M-2084 radar sistemini satın alma kararını verdi.

İsrail Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İşbirliği Müdürlüğü’nün (SIBAT) önderlik ettiği anlaşmanın her iki ülke tarafından imzalanacağını ve teknoloji ve bilgi transferinin yanı sıra endüstriyel işbirliğini de içereceğini söyledi.

SIBAT Direktörü, Brig. Gen. (Res.), Yair Kulas: “Bu anlaşma, İsrail’in savunma sanayisinin mükemmel yeteneklerinin bir göstergesidir. Slovak ortaklarımıza teşekkür ediyor ve ortaklığımızı daha da genişletmek için bilgi ve teknoloji alışverişini sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.

EL/M-2084 Radar Sistemi Hakkında

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen EL/M-2084 Radar

ELM-2084, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin bir yan kuruluşu olan ELTA tarafından üretilen İsrail’in yer tabanlı mobil 3D AESA çok görevli radar (MMR) ailesidir.

Radar, hem uçakları hem de balistik hedefleri tespit edip takip edebilir ve füze önleme veya topçu hava savunması için ateş kontrol rehberliği sağlayabilir.

Radarın çeşitli versiyonları mevcuttur, ve İsrail Savunma Kuvvetleri, Kanada Ordusu, Singapur Hava Kuvvetleri ve Çek Cumhuriyeti Ordusu tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu