TUSAŞ İŞTİRAKI GSATCOM’UN İHRACAT BAŞARISI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile INVAP S.E. (Arjantin) tarafından kurulan GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ, kuruluşunun ikinci yılında, Arjantin Cumhuriyeti ulusal telekomünikasyon şirketi ARSAT S.A. için “Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Uydusu” satışını gerçekleştirdi. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil yapılan uluslararası başarı ile ilgili şöyle konuştu: “Türkiye, uzay alanında attığı adımlar ile birlikte çok daha büyük başarılar elde edecek.

Bizler de bu alanda ülkemizin uzay alanında avantaj sağlaması amacıyla 2 yıl önce kurmuş olduğumuz GSATCOM firmasının ilk ihracatını yapacağının gururunu yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi ülke olarak uzay çalışmalarında doğru zamanlama ve doğru adımları atarak kararlığımızı ortaya koyuyoruz. Ülkemize hayırlı olsun.”

TUSAŞ iştiraki GSATCOM’un, uluslararası pazarda önemli avantajlar sağlayacak yeni nesil haberleşme uydusu geliştirme programını 2019 yılında başlattı. TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP S.E. mühendisleri tarafından iki yıllık süre içerisinde tasarlanması hedeflenen ARSAT-SG1 Uydusunun üretimi ise 2024 yılında tamamlanacak. Yer Senkron Yörüngede görev yapacak ARSAT-SG1 Uydusu teknolojik bir çok yeniliği bünyesinde barındıran stratejik üstünlüklere sahip olacak.

Sivil amaçlı veri transferi için kullanılacak ve tümüyle elektrikli itki sistemine sahip olan yeni nesil ARSAT-SG1 Uydusunun, Ka-bant’da 50 Gbps aşan çıkış kapasitesi ile dünyadaki emsalleri arasında önemli bir teknolojik konumda olması bekleniyor.

TUSAŞ uzay teknolojilerinin ihracatında, ARSAT-SG1 Uydusunun satışına ilave olarak kısa dönemde tamamlanmasını hedeflediği projelerde çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu