Ukrayna Ordusu Rus Donanmasına Ait Moskova Gemisini Vurdu

Ukrayna Ordusu, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi Slava sınıfı kruvazör Moskva’ya saldırdığı ve gemide önemli hasara yol açtığı bildirildi. Rus haber ajansları hasarı doğruladı.

13 Nisan akşamı, sosyal medyada Ukrayna kuvvetlerinin Rus kruvazörü Moskva’ya saldırdığı ve gemide ciddi hasara yol açtığı söylentileri ortaya çıktı. Başlangıçta, Ukrayna yangınları tarafından vurulan Rus Donanması gemileriyle ilgili benzer (ancak doğrulanmamış) önceki iddialar nedeniyle insanlar bu iddiaya şüpheyle yaklaştılar. Devriye kruvazörü Vasily Bykov ve Fırkateyn Amiral Essen’in hasar gördüğü söylendi ancak bu söylentilerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

ukrayna ordusu moskova gemisin vurdu

Gece yarısı, devlete ait RIA Novosti ve TASS ajansı da dahil olmak üzere birçok Rus medya kuruluşu, Moskova kruvazöründe bir patlama olduğunu doğruladı. Rusya Savunma Bakanlığı bu olayla ilgili açıklama yapmazken, Rus medyasının kaynağı Savunma Bakanlığı oldu.

RIA Novosti’ye göre , Moskova kendi mühimmatından kaynaklanan bir patlamaya maruz kaldı ve mürettebat tamamen tahliye edildi. TASS Ajansı da benzer açıklamalar yaparak sebebini “bir mühimmat patlaması” olarak tanımladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bir yangın ve mühimmat patlaması Rus Karadeniz filosunun Moskva füze kruvazörüne ciddi hasar verdi, mürettebat tahliye edildi.” Dedi.

TASS Haber Ajansı

Ukrayna’nın iddiaları ve Rus medyasının açıklamaları dikkate alındığında, Moskva kruvazörünün uzun menzilli bir füze tarafından vurulduğu varsayılıyor. Füzeyi ateşlemek için hangi silahın kullanıldığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Odesa valisinin sosyal medyada Telegram’da dolaşan bir açıklamasına göre, Ukrayna yerel olarak tasarlanmış ve üretilmiş Neptün gemisavar füzesi ile gemiyi vurdu.

Ukrayna Ordusu Moskova Gemisini Vurdu

ukrayna ordusu moskova gemisi
Odesa Valisi’nin saldırının Neptün füzeleri ile yapıldığını belirten mesajı

Neptün füzeleri, Nisan 2022’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecekti. Ukrayna’nın kıyı füzelerine olan ihtiyacı, savaşın başlangıcından beri her zaman bir sorun olmuştur, ancak Rusya’nın Karadeniz Filosu yakınlarda faaliyet göstermesine rağmen Ukrayna bu füzeleri konuşlandırmamıştır.

karasuları ve ateşlenen kara füzeleri. Birçok uzman ve analiste göre, teslimat programı savaş nedeniyle kesintiye uğradı ve Ukrayna’nın cephaneliğinde gemisavar füze kabiliyeti yok. Ukrayna ve Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya gemisavar füzelerinin teslimatı konusunda görüşmeler yaptığı bir dönemde, Moskova’ya yapılan saldırı şaşırtıcı bir olay oluyor.

neptun gemisavar fuze sistemi
Neptün gemisavar füze sistemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu