Yerli fırkateyn TCG İSTANBUL 23 Ocak’ta denize indiriliyor

Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadar Mavi Vatan’da güvenliği için mücadele eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı en yeni gemisine kavuşmak için gün sayıyor. Türkiye’nin ilk milli fırkateyni “TCG İstanbul” 23 Ocak’ta denize indirilecek.

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni, milli gemi projesinin 5’inci gemisi TCG İstanbul, 23 Ocak’ta denize indirilecek. Yüzde 75’in üzerinde yerlilik oranına sahip savaş gemisi, 2023 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Milli gemi projesinin devamında üretilen “İ sınıfı fırkateynlerin” ilki olan TCG İstanbul’un yapımına 2017 yılında başlandı. Savunma teknolojileri mühendislik ve ticaret anonim şirketinin ana yükleniciliğinde inşa edilen gemi, yaklaşık 4 yıllık çalışmanın sonucunda 23 Ocak’ta törenle denize indirilecek. Mavi Vatan’da Türkiye için önemli bir güç çarpanı olacak gemi, denize indikten sonra test aşaması başlayacak.

2020 firmanın çalıştığı milli savaş gemisinin boyu 113 metre, genişliği ise 14 buçuk metre olacak. Geminin ağırlığının ise 3 bin ton olması planlanıyor. Gelişmiş denizcilik özellikleriyle tamamen milli imkanlarla tasarlanan ve birçok milli sistemle donatılacak fırkateyn, yüzde 75’in üzerinde yerlilik oranına sahip olacak.

İ sınıfı fırkateynler, gelişmiş hava savunma ve su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve karakol görevlerini yerine getirecek. İstanbul fırkateyninin denizdeki ve limandaki test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu